Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.06.2010 15:08 - Човешки мозък
Автор: anatoli1606 Категория: Новини   
Прочетен: 6214 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 28.06.2010 15:10


 
image




Човешки мозък 
Мозъкът е най-удивителният орган в човешкото тяло. Той управлява както нашите жизнени функций, така и поведението ни. Нашите мисли, спомени и чувства са плод на неговата дейност. Много често погрешно го сравняват със сложна телефонна централа или суперкомпютър. Този орган е много по-сложен и от най-сложната машина. 
Състав 
Разположен в черепната кухина, главният мозък съдържа приблизително 100 млрд. нервни клетки при възрастен индивид - толкова, колкото са и звездите в нашата галактика. Покрит е със същите обвивки, както и гръбначният. И двата мозъка са изградени от сиво и бяло вещество. Сивото вещество образува струпвания - ядра, разпръснати сред бялото вещество. Сивото вещество обгръща отвън крайния и малкия мозък и образува тяхната кора. Бялото вещество образува проводящите пътища, свързващи отделните части на главния мозък помежду им, както и главния мозък с гръбначния.
Главен мозък 
Главният мозък участва в регулирането на всички процеси в огранизма - от обмяната на веществата в клетката до най-сложните поведенически прояви. Дори когато спим, той направлява и съгласува функциите в организма ни, както и неговите взаимоотношения с външния свят. Нашите усещания за светлина, вкус, мирис, звук и допир започват с дразнене на специализирани рецептори и нервни окончания, но те са преди всичко резултат от функцията на главния мозък. Главният мозък ни дава възможност да мислим, да помним и да вземаме решения.
Главният мозък се състои от шест основни части:

продълговат мозък 
мост 
среден мозък 
малък мозък 
междинен мозък 
краен мозък 
Продълговатият мозък 
Продълговатият мозък е непосредствено продължение на гръбначния мозък. Изпълнява заедно с варолиев мост проводна и рефлексна функция. В продълговатия мозък са разположени ядрата, които регулират жизненоважни функции - дейността на сърдечно-съдовата система, дишането и храносмилането. В него се намират центровете на много вродени рефлекси - слюноотделяне,кашляне,гълтане,сукане и кихане.
Мостът - "мост Варолии" 
Мостът e възвишение, разположено над и пред продълговатия мозък. Той свързва малкият мозък с всички останали части на централната нервна система и заедно с тях изпълняват проводна и рефлексна функция.Върху моста са разположени важни сетивни центрове - за допир,натиск и болка в областта на главата. В него има центрове, съврзани с регулацията на движенията.
Среден мозък 
Средният мозък е разположен над моста. В него са разположени и ядра, които регулират движенията на тялото, мускулния тонус, както и съкращенията на мускулите, изменящи положението на очната ябълка. Състои се от четирихълмие, мозъчни крачета и междинна част.
Малък мозък 
Малкият мозък се намира непосредствено зад моста и продълговатия мозък. Състои се от три части: две странични полукълба и средна част - червей. Повърхността на малкия мозък се състои от сиво вещество - мозъчна кора (кортекс). Тя образува множество успоредно разположени дълбоки гънки. Във вътрешността на малкия мозък има бяло вещество,сред което са разпръснати ядра от сиво вещество. 
Междинен мозък 
Междинният мозък е разположен дълбоко във вътрешността на главния мозък и свързва средния с крайния мозък. Състои се от два хълма и подхълмие 
Строеж
Добре защитен от окосмената част на главата и от костите на черепа, главният мозък представлява желатинообразен орган с розово-сив цвят, а повърхността му е набръчкана като орехова ядка. Той е обвит в защитни ципи - менинги, и плава в гръбначно-мозъчна течност. Многобройни кръвоносни съдове снабдяват с необходимия за дейността кислород клетките, наречени неврони. Мозъкът на мъжа тежи обикновено 1.6 кг, а този на жената - приблизително 1.45 кг (това отговаря на съотношението между средните тегла на мъжа и жената). Обратно на това, което може да се предполага, силата на мозъка зависи не от размера, а от сложността на връзките между изграждащите го клетки. Което поне теоретически предполага, че по-големият мозък може да има повече и по сложни връзки. Той съдържа между 10 и 100 милиарда неврони. 
Синхронизатор
Мозъкът е разделен на дясно и ляво полукълбо, свързани чрез нервните влакна на мазолестото тяло, което е една от частите на средния мозък. Под мазолестото тяло се намират мозъчните вентрикули (стомахчета) с мозъчна течност. Във вътрешността на полукълбата са централните сиви мозъчни ядра с определяща роля за контрола на движенията. Разположен между ядрата и стената на вентрикулите, таламусът е основният разпределителен център. През него преминава почти целият поток от нервни сигнали, пристигащи от всички нервни окончания по тялото. Той ги разпространява в целия мозък. Играе главната роля в обработката на осезателната информация. Точно под него хипо таламусът (от гръцки: hypo - под) контролира доброто физиологично функциониране (телесна температура, глад, жажда, емоционални реакции, сън, отделяне на хормони и т.н.).
Как мислим 
Няма мозъчен център на мисълта, нито на паметта. И все пак ние мислим и си спомняме. В действителност паметта е разпределена навсякъде в мозъка. В течение на живота ни, нашият опит оставя следи в изключително сложните мрежи, изградени от невроните. Следователно е невъзможно да бъде локализирана мисълта. Мисленето и съзнанието остават загадка за науката. Но може да се твърди, че те са свързани с с цялостната дейност на кортекса и с взаимодействията му с останалите части на тялото. Именно затова е невъзможно да се изобрети компютър, способен да мисли, освен ако той не бъде снабден с тяло и чувства. 
Любопитна информация 
80% от човешкия мозък е вода. 
Главният мозък на младеж тежи средно 1 410 г. 
Мозъкът използва 1/4 от кислорода в организма. 
Мозъкът представлява 2% от телесната маса на човек. 
В човешкия мозък има между 14 и 100 милиарда нервни клетки.


Тагове:   мозък,


Гласувай:
2



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: anatoli1606
Категория: Бизнес
Прочетен: 3062695
Постинги: 731
Коментари: 1484
Гласове: 348
Спечели и ти от своя блог!
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930